brambor.info: Vše, co jste chtěli vědět o bramborech

Spotřebitelé

Většina spotřebitelů brambory nakupuje v obchodní síti, nejčastěji v supermarketech. V nich existuje celoroční nabídka balených praných nebo kartáčovaných brambor  o hmotnosti 2 kg  až 25 kg.

Vedle toho si někdy brambory můžete nabrat volně, a to zejména v období od června, kdy na trh vstupují rané české brambory. Ty  poznáte  podle typické „potrhané“ slupky a mnoho spotřebitelů je pro jejich výraznou a nezaměnitelnou chuť považuje za nejlepší.

Dobrou zkušenost lze učinit na tržnicích, kde můžete vybírat od více trhovců, porovnávat nejenom cenu, ale i kvalitu, různé odrůdy nebo už jít za tím „svým“ prodavačem, o kterém víte, že nabízí kvalitní zboží. To platí i o nákupu přímo u pěstitelů na farmách.

Zvláštní  skupinou spotřebitelů jsou samozásobitelé, zahrádkáři, kteří výběr a pěstování těch nejlepších brambor mají od začátku pod kontrolou a na své výpěstky nedají dopustit.

Naše rady budou tedy směřovat především k první skupině.

Co musí obchod dodržet, jaké jsou požadavky na kvalitu brambor, jak mají být brambory v obchodě označeny a ostatní práva spotřebitelů naleznete v legislativní sekci.

Zde bychom si měli říci o tom, jak vybírat brambory, něco víc.

Kromě již zmiňovaných raných konzumních brambor musí být ostatní brambory označeny tzv. varným typem. To je velmi důležité. V současné době je totiž možnost výběru podle odrůd omezená. Nikdo vám nezaručí, že odrůda, která byla minule tak výborná, bude v obchodě stále v nabídce. Zástupce odrůd základních varných typů byste v nabídce měli najít vždy.