brambor.info: Vše, co jste chtěli vědět o bramborech

Zahrádkáři

Pěstování brambor u tzv. samozásobitelů má u nás velkou tradici, vždyť se tímto způsobem produkuje asi pětina všech brambor.

Národ zahrádkářů je zpravidla velmi vzdělaný, studuje odbornou literaturu, zkušenosti a poznatky si předává mezi sebou, navštěvuje odborné přednášky, vyzná se v odrůdové skladbě a způsobech pěstování. (Kdyby mu náhodou přesto něco uniklo, připravili jsme odkaz na publikaci Abeceda pěstitele brambor a publikaci Pěstování brambor na zahrádce (38 stran, PDF, 343 KB).

Na úvod jen několik základních rad:

Nejen výběr vhodné odrůdy je rozhodující. Základem úspěchu je zdravá certifikovaná sadba. Tu si koupíte ve specializovaných zahrádkářských prodejnách, v některých supermarketech zaměřených  na  zahrádkáře, na jarních zemědělských výstavách nebo přímo u pěstitele – množitele sadbových brambor. Jen tak máte jistotu, že vaše sadba bude zdravá, nebude obsahovat  virové choroby, které okem na hlízovém materiálu nepoznáte, ale  pak budete mít výnos třeba i o 80% nižší (ano, to mohou být  ty hlízy, které jste si nechali od podzimu k sázení nebo, které jste dostali od souseda).

Druhou radou je příprava sadby. Narašení, naklíčení  nebo ještě lépe zakořenění sadbových hlíz před vlastní výsadbou vašim bramborům nesmírně prospěje.

Pozitivní vliv má nakrytí řádků brambor ať již netkanou textilií nebo různými  foliemi. Jednak se vytvoří optimální mikroklima pro vzcházení a růst rostlin, ale i ochrana proti ranním jarním mrazíkům. Důležité je vystihnout termín, kdy nakrytí  při vzestupu denních teplot odstranit.

Poslední radou je důsledná ochrana proti nejdůležitější chorobě brambor – plísni bramboru. Vstupy hnojiv i ostatních pesticidů můžete omezit, u plísně bramboru je třeba postupovat jinak. Buď se spolehnout na kombinaci odolnosti vybrané odrůdy (nikdy není absolutní) a zničení natě, když choroba napadne více než 10 – 15 % nadzemní části rostliny, nebo zkrátka fungicid podle návodu použít.